Leczenie

Istnieje szereg terapii migreny, od medycyny prewencyjnej, przez stosowanie preparatów sprzedawanych bez recepty, leków na receptę aż po terapie alternatywne.

Profilaktyka

Wiele osób cierpiących na migrenę opracowało z czasem strategie, które mogą zmniejszyć częstotliwość napadów. Obejmują one radzenie sobie ze stresującymi sytuacjami dzięki terapii behawioralnej, specjalnym dietom, technikom relaksacyjnym lub akupunkturze. Sporty wytrzymałościowe, takie jak jogging lub jazda na rowerze, również mogą pomóc w zmniejszaniu objawów. Pacjenci mogą też porozmawiać z lekarzem o lekach profilaktycznych – leczeniu przepisywanemu w celu zapobiegania zachodzeniu napadów – możliwości obejmują betablokery i antagonistów wapnia.

Leki na migrenę

Przez lata nastąpiło wiele zmian w lekach mających działać na migrenę. Leczenie to nie może powstrzymać napadów migreny, ale może zmniejszyć ból i inne towarzyszące mu objawy.

Wielu pacjentów postanawia samodzielnie działać na przejawy migreny stosując leki bez recepty, takie jak leki przeciwbólowe. Jednak niewłaściwe stosowanie nieodpowiednich leków przeciwbólowych może tak naprawdę wywoływać migreny. Pacjentom, którzy chcą brać leki na migrenę, zaleca się zdecydowanie konsultację ze specjalistą medycznym, który zaleci zindywidualizowany plan leczenia i będzie dostępny, by monitorować reakcje pacjenta na terapię.

Leki nazwane tryptanami, dostępne od lat dziewięćdziesiątych, zostały zaprojektowane specjalnie na wypadek napadów migreny. U wielu, lecz nie u wszystkich chorych, tryptany łagodzą symptomy migreny. Jest to jednak leczenie objawowe, czyli nie działa na przyczyny migreny. Napady są równie częste, co przedtem.