Często Zadawane Pytania

Jak działa zastrzyk? Czy są jakieś skutki uboczne?

Lek hamuje przekazywanie impulsów nerwowych do mięśnia, który dzięki temu może tymczasowo przestać być napięty. Efekt działania leku pojawia się po upływie od pięciu do siedmiu dni od wstrzyknięcia. Wstrzyknięcie może powodować krótkotrwałe uczucie pieczenia w miejscu wstrzyknięcia. U około 2% pacjentów może wystąpić tymczasowe osłabienie mięśni powiek lub niewielkie krwawienie w postaci siniaków.

Czy lek może być stosowany podczas przyjmowania innych leków na migrenę?

Ilość stosowanego leku jest tak mała, że działanie jest ukierunkowane tylko na niewielki obszar w miejscu wstrzyknięcia. Substancja czynna nie jest wykrywalna ogólnoustrojowo w organizmie i nie ma doniesień ani wskazań o niezgodności z innymi lekami.

Czy po wykonaniu zastrzyku podczas badania wstępnego mogę wrócić do domu samodzielnie samochodem/publicznym środkiem transportu?

Pacjent nie "czuje" leku w żadnym momencie; ogólnoustrojowe działania niepożądane, takie jak nudności lub zawroty głowy, nie są możliwe przy stosowanej dawce. Wstrzyknięcie nie powoduje żadnych ograniczeń.

Jak długo trwa wstrzyknięcie?

Średni czas trwania efektu wynosi od dwóch do trzech miesięcy. Pod koniec tego okresu u pacjenta mogą ponownie stopniowo pojawiać się zmarszczki.

Jak często można stosować lek?

Obecnie nie ma szczegółowych ustaleń dotyczących możliwych skutków ubocznych długotrwałego stosowania. Ponieważ jednak nie zaobserwowano żadnych skutków ubocznych w przypadku wielokrotnego stosowania, długotrwałe działanie niepożądane jest mało prawdopodobne.

Jak sprawdzić, czy leczenie jest odpowiednie w przypadku migreny?

Po przeanalizowaniu danych zebranych w kwestionariuszu podejmowana jest decyzja, czy leczenie jest odpowiednie. Efekt rozluźnienia mięśni wywołany przez leki jest dokumentowany w dzienniku migreny przez osiem tygodni. Zmiany w objawach migreny muszą być wyraźne w tym okresie, tj. muszą wykazywać poprawę o co najmniej 50% pod względem częstotliwości i intensywności. Jeśli tak się stanie, opcja operacji zostanie omówiona podczas kolejnej konsultacji po tym okresie.

Co się stanie, jeśli test nie przyniesie pożądanej poprawy?

W takim przypadku operacja nie jest wskazana.

Czy są jakieś powody, które przemawiają przeciwko testowi w każdym przypadku?

Ciąża lub podejrzenie ciąży oraz aktywny trądzik na twarzy stanowią przeciwwskazania.

Jakie znieczulenie jest konieczne w operacji?

Operacji dokonuje się pod ogólnym znieczuleniem. Badania wstępne niezbędne w tym celu zostały ujęte w koszcie operacji.

Jak długo trzeba zostać w szpitalu po operacji?

Operacji dokonuje się ambulatoryjnie, czyli ze szpitala można wyjść wczesnym wieczorem. Jeśli pacjent powracający do domu ma przed sobą długą podróż, doradzamy przenocowanie w szpitalu, co możemy w razie konieczności bez trudu zorganizować.

Kiedy usuwane są szwy?

Szwy w rejonie powiek są niewidoczne. Końce nici są przyczepione do wewnętrznych i zewnętrznych kącików oczu małymi paseczkami plastra. Te plastry są usuwane po pięciu dniach, a szwy usuwane są bezboleśnie.

Czy po operacji zmienia się wygląd?

Nie. Jedyną widoczną dla pacjenta zmianą jest to, że nie można już wywołać powstania zmarszczek między brwiami. Mimo że zmarszczki te mogły być bardzo widoczne przed operacją, po operacji znikają lub stają się zdecydowanie mniej zauważalne.

Czy widać blizny?

Cięcia dokonuje się w tzw. zgięciu powieki i jest ono widoczne tylko przez pierwsze kilka tygodni po operacji.

Jak długo utrzymuje się po operacji opuchlizna oczu?

Powieki są w czasie operacji chłodzone sterylną mrożoną wodą w celu zapobieżenia opuchliźnie. Opuchlizna będzie widoczna przez dziesięć do dwunastu dni.

Czy po operacji można samodzielnie prowadzić samochód do domu?

Z uwagi na znieczulenie ogólne nie powinno się w żadnym wypadku samodzielnie prowadzić samochodu. Zalecana i pomocna będzie osoba towarzysząca.

Jak długo nie można pracować lub uprawiać sportu po operacji?

Pacjenci nie powinni pracować przez dwa tygodnie, a przez sześć tygodni nie powinni uprawiać żadnych sportów wysiłkowych.

Czy programy ubezpieczenia zdrowotnego ponoszą koszty takiego zabiegu?

Prosimy kliknąć w „Koszty”.

Jak długo należy przebywać na zwolnieniu?

Pacjenci otrzymują zwolnienie na dwa tygodnie po operacji.

Jak długo trwa całe leczenie?

Po przeanalizowaniu danych zebranych w kwestionariuszu podejmowana jest decyzja, czy leczenie jest odpowiednie. Efekt rozluźnienia odpowiednich mięśni wywołany przez leki jest dokumentowany w dzienniku migreny przez osiem tygodni. Zmiany w objawach migreny muszą być wyraźne w tym okresie, tj. muszą wykazywać poprawę o co najmniej 50% pod względem częstotliwości i intensywności. Jeśli tak jest, opcja operacji zostanie omówiona podczas kolejnej konsultacji po tym okresie. Po operacji wskazany jest dwutygodniowy okres rekonwalescencji.