Zabieg na migrenę

„Odkrycie” Zabiegu na migrenę

Zabieg na migrenę został odkryty przypadkiem w USA w roku 2000. W badaniu klinicznym obejmującym 314 pacjentów, chirurdzy usuwają mięsień marszczący, niewielki mięsień wokół brwi, w celu wykluczenia zmarszczek mimicznych. Przed zabiegiem 39 z 314 pacjentów cierpiało na migrenę. Rok po zabiegu 31 z tych 39 pacjentów zgłosiło, że ich migrena albo całkiem zniknęła, albo znacznie się zmniejszyła.

To mięsień marszczący odpowiada za tworzenie się zmarszczek mimicznych między brwiami.

Mięsień marszczący

Te obserwacje skłoniły chirurgów ze szpitala uniwersyteckiego w Cleveland (USA) do przyjrzenia się bliżej powiązaniu między mięśniem marszczącym a migreną. Od tamtej pory opublikowano kilka badań dotyczących skuteczności operacyjnego leczenia migreny. Ponadto dane pacjentów z USA, Austrii i Niemiec wykazały, że:

  • 35 procent pacjentów doświadczyło całkowitej ulgi od objawów migreny rok po operacji.
  • U dalszych 57 procent częstotliwość napadów i intensywność bólu ograniczono o ponad połowę dzięki zabiegowi.

Chirurgiczne podejście do leczenia migreny

Chirurgiczne leczenie migreny polega na zmniejszeniu nacisku na różne gałęzie nerwu trójdzielnego. U wielu osób to wzajemne oddziaływanie mięśnia marszczącego i nerwu trójdzielnego prowadzi do napadu migreny. Mięsień marszczący znajduje się powyżej brwi i jest jednym z mięśni, które odpowiadają za zmarszczki między oczami i inne wyrazy twarzy w tym obszarze. Część nerwu trójdzielnego przechodzi przez mięsień marszczący: w wyniku podrażnienia tego nerwu zainicjowana zostaje kaskada zdarzeń, które mogą prowadzić do napadu migreny.

Chirurg dokonuje małego nacięcia wzdłuż zgięcia powieki, w celu usunięcia mięśnia wywołującego ból – zazwyczaj jest to mięsień marszczący. Nerw w mięśniu w czasie zabiegu nie jest ani uszkadzany, ani usuwany. Usuwając mięsień uniemożliwia się stymulację nerwu w obszarze wywołującym migrenę w okolicy brwi.

Obszary wywołujące migrenę na skroniach mogą być operowane na tych samych zasadach. Łagodzony jest nacisk na odnośny nerw w czasie operacji laparoskopowej; chirurg uzyskuje dostęp do nerwu przez owłosioną skórę głowy na skroni. Trzecią możliwością jest zwolnienie nacisku na nerw zlokalizowany w szyi.

Bardzo ważne jest, że każdy przypadek jest badany indywidualnie i każdy pacjent przechodzi test przed zakwalifikowaniem go do zabiegu. Jeśli objawy migreny zmniejszają się o ponad 50 procent w ciągu pierwszych ośmiu tygodni od wstrzyknięcia, jest to pozytywny prognostyk sukcesu Zabiegu na migrenę.

Poza ulgą od objawów migreny pacjent zauważy, że zmarszczki mimiczne między brwiami zostaną złagodzone, a często całkiem znikną.